Digitální občanství

Společnost se pod vlivem digitálních technologií vyvíjí. Část komunikace se přesouvá na sociální sítě, přes internet lze koupit zboží nebo spravovat finance. Digitální technologie přinášejí nové možnosti, ale také potenciální rizika. Velkým tématem se proto stává bezpečnost. Zabezpečení digitálních zařízení, vytvoření silného hesla k důležitým účtům nebo obrana před negativními jevy, které se vyskytují na síti, se tak stávají nedílnou součástí vzdělávacího obsahu. 

V souvislosti s používáním digitálních zařízení je také vhodné zvážit zdravotní a environmentální aspekty, ať již jde např. o ergonomii pracovního místa nebo o ekologické nakládání s vysloužilými spotřebiči.

Web We Want

Příručka pro učitele obsahuje plány lekcí včetně tipů na užitečné on-line nástroje či další zajímavé zdroje. V druhé části příručky jsou pak k dispozici pracovní listy pro žáky. Příručka se zabývá tématy jako je např. netiketa, práva a povinnosti na internetu, vytváření a správa digitální identity nebo důvěryhodnost informací na internetu. V české verzi příručky jsou uváděny odkazy na doplňující texty či zdroje v českém jazyce.
Publikace je dílem organizace European Schoolnet, vznikla ve spolupráci se sítí Insafe a s podporou společností Google a Liberty Global.

Bezpečně-online.cz

Výukové materiály včetně pracovních listů pro žáky seznamují s pojmy jako je kybergrooming nebo kyberšikana a napomáhají osvojit si aktivní strategie, jak se proti nim bránit. Věnují se také sociálním sítím a uvádějí tipy, jak je správně používat. Na webových stránkách lze dále stáhnout plakáty, shlédnout videa a nalézt řadu dalších užitečných informací.

Stránky vytváří Národní centrum bezpečnějšího internetu.

Sheeplive

Krátká kreslená videa pro děti a mladší žáky znázorňují různé situace z prostředí internetu pomocí příběhů z ovčí salaše. Na konci každého příběhu je poučení. Videa jsou namluvená slovensky, ale lze si spustit titulky v různých jazycích včetně češtiny.

Projekt vznikl z iniciativy eSlovensko o.z. za podpory řady partnerů.

Buď v bezpečí

Ve formátu PDF lze stáhnout plakáty shrnující nejdůležitější fakta o rizikových jevech na internetu (kybergrooming, sexting, hoax atd.). Na webových stránkách lze dále najít materiály pro učitele, e-learningový kurz nebo příručku pro rodiče obsahující příklady rizikového jednání z ČR i ze světa.

Webové stránky jsou provozovány v rámci projektu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími partnery.

Kraje pro bezpečný internet

Volně přístupné e-learningové kurzy se zaměřují na bezpečné používání internetu (např. jak si chránit soukromí na sociálních sítích, jak si vytvořit bezpečné heslo, jak předejít závislosti na internetu či hraní online her). Jednotlivé e-learningové kurzy jsou vždy přizpůsobené různým cílovým skupinám (učitelé, žáci a studenti, rodiče).

Kurzy byly připraveny v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet.

eSafety Label

Projekt umožňuje školám zhodnotit úroveň e-bezpečnosti a zároveň jim pomáhá sestavit si vlastní plán rozvoje v této oblasti. Vysokou úroveň e-bezpečnosti na škole prokazuje certifikát eSafety Label. K dispozici v českém jazyce.

Projekt sdružení European Schoolnet s podporou partnerů.

Ekoabeceda

Co dělat s vysloužilým mobilem nebo elektrospotřebičem jsou témata pracovních listů pro žáky 1. a 2. stupně. Úkoly zahrnují nejen environmentální pohled, ale vyžadují také znalosti z chemie či fyziky. K dispozici je i metodika pro učitele. Prostřednictvím webové stránky se školy mohou navíc přihlásit do soutěže, sbírat vysloužilé elektrozařízení či baterie a plnit různé úkoly.

Pracovní listy připravila společnost ASEKOL v rámci projektu Recyklohraní.

Cviky na protažení

Soubor videonahrávek obsahující cviky na protažení páteře a posílení svalů s cílem redukovat negativní účinky sedavého životního stylu. Videonahrávky jsou součástí odborného kurzu zaměřeného na zdravý životní styl v souvislosti s používáním počítačů. Kurz mimo jiné obsahuje i doporučení, jak správně umístit počítač, monitor či klávesnici s ohledem na ergonomii pracovního místa.

Kurz připravila Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity.

Zabezpečení účtu na sociální síti se věnuje také Centrum bezpečnosti společnosti Facebook. Obsahuje také rady ohledně prevence šikany z pohledu uživatele, rodičů a školy a přináší tipy, jak si ohlídat své soukromí na síti. Bezpečné sdílení informací na sociálních sítích je také tématem hry Beat the Thief, kterou vytvořila Texaská univerzita v Austinu. Žáci si díky hře zábavnou formou ověří, které informace není vhodné veřejně publikovat, a uvidí možné následky. Procvičí si také jednoduché anglické fráze (hra je dostupná pouze v anglickém jazyce). 


Projekt je spolufinancován Evropskou komisí v rámci programu Erasmus+. Tyto webové stránky vyjadřují pouze názory autorů, nikoliv stanovisko Evropské komise a za užití informací zde obsažených Evropská komise neodpovídá ani neručí.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky